tr

Klinik Pilates

Klinik Pilates

PİLATES NEDİR?

Joseph Pilates (1880-1967) tarafından solunum, germe ve güçlendirme ile birlikte vücut dengesinin yeniden sağlanmasına yönelik tasarlanmış bir egzersiz sistemidir. Kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek gibi etkileri vardır. Pilateste kaslar hem statik hem de dinamik olarak çalıştırılır. Bu sayede bir yandan kas kuvveti diğer yandan omurga stabilitesi arttırılır. 

KLİNİK (MODİFİYE) PİLATES NEDİR?

Klinik (Modifiye) Pilates mevcut hareket teorileri ve kanıta dayalı rehabilitasyon prensipleri nedeniyle modifiye edilmiş ve basitleştirilmiş egzersizler bütünüdür. Modifiye Pilates egzersizleri merkez kaslara odaklanır ve kademeli olarak dinamik hareketleri kullanarak zorlaştırılır.

TEDAVİ PRENSİPLERİ NELERDİR?

 1. Merkezleme: Joseph Pilates, merkezi ‘’core ‘’,“güç evi” olarak tanımlamıştır. Güç evini doğru kullanmayı öğrenmek postürü düzeltir, omurgayı stabilize eder ve hareketin kalitesini geliştirir. Merkez (core), bel ve kalça bileşkesinden oluşur.
 2. Konsantrasyon: Pilates egzersizleri hedeflenen vücut bölgesine mental olarak odaklanmayı gerektirir. Dikkatin çalışan vücut segmentine yönlendirilmesiyle hareketin kalitesini arttıran nöromusküler kontrol gelişir. Dikkat ne kadar fazla olursa, üretilen hareketin kalitesi de o kadar artar. 
 3. Kontrol: Pilates egzersizleri kişiye kendi vücudunu kontrol etmeyi öğretir. Böylece yaralanmaya neden olan kuvvetler azaltılır ve beden-zihin bağlantısı geliştirilir.
 4. Akıcılık: Pilates egzersizleri, duraksamadan, devamlılığı sağlanarak yapılmalıdır.
 5. Kesinlik: Pilates egzersizlerinde egzersizin sayısı değil niteliği önemlidir. Belli sayıda tekrar yerine bir egzersizin doğru yapılana kadar uygulanması önemlidir. Kişide güçlenme sağlanana kadar egzersiz modifiye şekilde yapılabilir. Egzersizde düzgünlük için tam bir vücut kontrolü gerekir. 
 6. Solunum: Doğru solunum oldukça önemlidir. Egzersizler belirli bir solunum ritmi ile yapılır. Böylece tüm dokulara optimum oksijenli dolaşım sağlanır. Ayrıca solunumun merkez (core) stabilitesini ateşlediği düşünülür.

PİLATES ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Egzersizler ya minder üzerinde ya da özel olarak tasarlanmış cihazlarla yapılır. Bu cihazlar: Cadillac, Wundachair, reformer, barrel, spine corrector’dur.     

NE KADAR SÜRÜYOR ?

Tedaviler, seanslar halinde yapılmakta olup, haftada 3-4 defa 45- 60 dakika arası uygulanabilmektedir. Tedavi süresi hastaya özel değişmekte olup araştırmalar sonucu egzersizin kas kuvvetine etkisi nedeniyle üç – altı ayı bulabilmektedir. Genellikle birkaç ayda bitirilen tedaviler, uzun vadede şikayetler tekrarlanırsa kaldığı yerden devam edebilir. 

KİMLER YAPABİLİR?
Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık sonrası rehabilitasyonda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hamile kadınlar da yoğunlaşma ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.

NEDEN PİLATES?
• Pilates ile skolyoz sorununu çözmek;
• Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçmek;
• Sporcuysanız, başarı grafiğinizi yükseltmek;
• Vücudunuzun her iki yanını eşit güçlendirmek;
• Günlük performansınızı arttırmak;
• Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını gidermek ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmak;
• Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek isteyen herkes için uygun bir programdır.

SIK RASTLANAN SORUNLAR VE PİLATES ÇÖZÜMLERİ

Skolyoz
Pilates ile core bölgesi kasları denen vücudun merkez kaslarını herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırarak omurganın stabilizasyonu ile kuvvet ve esnemesi sağlanarak omurganın olması gereken şekline kavuşması sağlanır. Özellikle ergenlik çağında hızlı gelişmeyle başlayan skolyoz konusunda pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Fıtık (Hernia)
Kişinin doktorunun verdiği bilgi ve talimatlara paralel, omurları destekleyen doğru programla tüm sırt kaslarının çalıştırılarak skolyozda olduğu gibi pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Osteoporoz
Kalıtsal yada yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.

Doğum Öncesi Ve Sonrası
Özellikle pelvis bölgesi ve vücudun arkasının güçlendirilmesi ile kontrollü bir hamilelik, rahat doğum ve sonrasında çabuk form tutma sağlanılır.

Sporcu Performansı
Ne kadar yetenekli olsa da vücudunun her iki yanını eşit kullanamayan sporcuların bu yüzden oluşan denge (balance) bozukluğu genel performansı etkiler. Pilates ile vücudun dengesinin yani her iki tarafının eşit kuvvetinin (balancing) sağlanmasıyla yetenek – kuvvet dengesi gelişir ve üstün performans sağlanır.

Duruş (Postür) Bozuklukları
Günümüzün en büyük derdi olan, sürekli stres altında ve çoğunlukla hareketsiz, hatta zamanın çoğunu bilgisayar ekranına bakarak geçirmek, merdiven yerine asansör kullanmak, akşam iş dönüşü yorgun ve bitkin halde genellikle koltuk kanepe üzerine şekilsiz uzanıp televizyon seyretme yada günlük yaşantıda vücudun tek yanını kullanarak çalışma gibi sorunlardan; vücudun bazı kasları kısalırken bazılar uzun ama güçsüz ve sert hale gelir. Bu omurganın doğal pozisyonunun bozulmasına yol açar. Bu durum beraberinde ağrı getirir. Pilates ile vücudun her iki yanının eşit çalıştırılması ve dengeli gelişim sağlanması ile duruş bozukluklarının tedavisi sağlanır.

Hizmet Teklif Formu

  13.10.2021
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  MR Fizyo Müşteri Temsilcisi
  MR Fizyo Müşteri Temsilcisi
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?